Rádce: jak vybrat lahvičky a dudlíky

Když dítě přestává být kojeno, je třeba vyřešit další nezbytný sortiment, kterým jsou lahvičky a dudlíky. Na trhu je dnes obrovské množství možností, ve kterém není jednoduché se vyznat. Co by mělo být hlavním vodítkem?

Materiál

Začneme klasickými lahvičkami. Dnes je možné vybírat hned ze dvou možností. První je plastové, které zaujme hlavně svou odolností, pokud jde o pády, nebo nešetrné zacházení. Alternativou může být sklo, které se sice lépe čistí, ale s odolností je na tom podstatně hůře. Když už skleněnou lahev, tak jenom ve chvíli, kdy dítě sami krmíte a máte tak vše doslova ve svých rukách. Nezapomínejte také na materiál samotných dudlíků. Dítě do nich má tendenci často kousat. Proto je třeba, aby skutečně vydržely. Mnohdy se proto vyplatí investice do kvalitnějších a odolnějších variant.

Složení

Je jedno, zda je to plastová nebo skleněná lahev, či snad dudlík. Jsou varianty, které jsou z hlediska složení bezpečné, a potom varianty, kterým se vyhnout. Obvykle se je snaží zastavovat celníci, informuje o nich třeba Česká obchodní inspekce, nebo se o jejich špatném složení dozvíte na etiketách, či z diskuzí. Tomu doporučujeme věnovat dostatečnou pozornost. Pozor třeba na ftaláty, olovo nebo BPA.

Velikosti

Když dítě začíná pít samo, je třeba tomu uzpůsobit výběr konkrétní lahvičky. Pro nejmenší děti jsou vhodné malé lehké modely, třeba s madly na uchopení. Samotné dudlíky by měly být také spíše menší, a vyrobené z co nejměkčího materiálu. U větších dětí už není problém pořídit lahvičky větší, s odpovídajícím objemem. Postupně je možné přecházet na dudlík jak větší, tak pochopitelně i podstatně tvrdší.

Myslete i na design

Lákavé barvy, nebo třeba zajímavé dětské motivy na lahvích. I toto je cesta, na kterou nezapomínat, pokud chcete, aby se vaše dítě naučilo pít co nejdříve a lahev samo aktivně vyhledávalo.

Publikováno: 10. 12. 2017

Kategorie: Nákupní rádce

Autor: Hanka Novotná