Jak s dětmi mluvit o koronaviru?

Ohledně momentální situace máme zmatek i my dospělí - není se tedy co divit, že děti pandemii příliš nechápou a pokládají nám všetečné otázky. Žijeme v nestandardní době a musíme přijmout fakt, že tomu tak ještě nějakou dobu bude. Ale jak s dětmi ohledně onemocnění covid-19 mluvit a co dělat, když nechtějí nosit roušky? Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky.

Ze všech stran se na nás valí spousta informací, které jsou mnohdy protichůdné. Máme pocit, že je děti nevnímají, ale opak je pravdou. Jen v nich často mají ještě větší zmatek než my dospělí. Proto je důležité, abychom je nenechali tápat a probrali s nimi všechny důležité informace.

Tip: Víte o tom, že u specializovaných prodejců sežnete také dětské respirátory?

Podle psychologa Abiho Gewirtze je důležité dítě uklidnit a sdělit mu, že se nemá čeho bát. Téma se klidně může stočit ke strachům, které měl rodič jako dítě a na tomto příkladu dítko uklidnit s tím, že i když se v dětství něčeho obával, šlo o neopodstatněný strach a vše nakonec dopadlo dobře. Dítě by rozhodně nemělo trpět pocitem, že je v ohrožení.

Rozhovor by měl mít specifický průběh s ohledem na věk dítěte. Děti ve věku do deseti let je vhodné ubezpečit, že jde o jeden z mnoha virů a příliš se neliší od běžné chřipky. Starším dětem je dobré říct, že jde o nový druh viru, o které se stále mnoho neví – ale že vědecké špičky pracují na tom, aby pandemie brzy skončila.

Hoďte se do klidu

Dítě jen těžko uvěří, že se nemá čeho bát, pokud uvidí na rodiči, že se sám bojí. Proto je důležité, aby rodiče nepropadali panice. Další povinností je informování ohledně základů hygieny – průběžného mytí a ideálně dezinfekce rukou a správném nošení roušky.

Když dítě odmítá nošení roušky

I to se samozřejmě může stát a rozhodně není správné mu ji nutit zastrašováním. Raději zvolte mnohem elegantnější řešení – dejte dítěti stylovou roušku s oblíbeným motivem. Ochranný prostředek v designu počítačové hry minecraft, Spidermana apod. určitě neodmítne. Luxusní roušky s obrázky s antibakteriální látkou s aktivním stříbrem najdete v nabídce Rouškoshopu (rouskoshop.cz).

Publikováno: 08. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Hanka Novotná