Zatočte s nepříjemnými opruzeninami u miminek

Opruzeniny u dětí jsou nejčastějšími potížemi, které řeší skoro každý rodič. A věřte nebo ne, i tomu nejlepšímu rodiči se může dítě takzvaně oprudit. A to i v případě, že dítě pravidelně přebalujete, koupete a poskytujete mu kvalitní péči a přírodní šetrné produkty. Stačí jít v letním období na procházku a působící horko na dětskou pokožku udělá své. Jak tedy nejlépe předcházet opruzeninám u dětí?

Jak správně pečovat o zadeček miminka

Opruzeniny na zadečku miminka mohou pěkně potrápit, a to nejen samotná miminka, ale i maminky. Hlavním úkolem je, abyste dokonale očistili dětský zadeček od moči a zbytků stolice. Důraz byste měli brát i na to, čím děti utíráte. Vlhčené ubrousky jsou sice dokonalé, ale obsahují chemické látky které mohou podporovat podráždění pokožky. Nejlépe uděláte, když děťátko opláchnete pod vlažnou tekoucí vodou či použijete mokrý a jemný hadřík. U holčiček dbejte i na směr utírání. Vždy je utírejte od genitálií směrem ke konečníku, a to jedním tahem. Po otření či omytí nechte dětskou kůži co nejdéle bez pleny, aby pokožka proschla. Předtím, než nasadíte plenku, naneste slabou vrstvu ochranného krému. Takzvané bariérové krémy dětskou pokožku spolehlivě ochrání. Ovšem to neznamená, že v mokré pleně dítě necháte dlouho, naopak.

Jak pomoci při opruzeninách

Opruzený zadeček je jedna věc, ale objevit se mohou i opruzeniny na genitáliích miminka. Hodně často se tak stává u holčiček. A mimo bariérových krémů, je vhodné použít i jiné prostředky. Zinková mast je pro vzniklé potíže ideální. Dále doporučujeme koupel z ovesných vloček. Látky v nich obsažené zklidní pokožku a uleví od pálení či svědění. Stačí hrnek vloček vařit ve vodě po dobu deseti minut, poté slít přes jemné síto a nalít do dětské koupele – vaničky.

Publikováno: 30. 05. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: Hanka Novotná