10 důvodů, proč se konečně stát veganem

Mezi novoroční předsevzetí mnoha lidí patří zhubnout, lépe se stravovat, být zdravější a dělat více pro to, aby byl svět laskavější. Dobrou zprávou je, že všech těchto cílů můžete dosáhnout přechodem na veganskou stravu - a navíc si pochutnáte na chutných a sytých jídlech, o kterých jste doposud neměli ani tušení.

1. Je to nejlepší způsob, jak pomoci zvířatům

Věděli jste, že každý vegan zachrání ročně téměř 200 zvířat? Neexistuje jednodušší způsob, jak pomoci zvířatům a zabránit jejich utrpení, než volba rostlinných potravin namísto masa, vajec a mléčných "výrobků".

2. Hubněte a získejte energii

Je shazování kil na prvním místě na seznamu vašich cílů pro nový rok? Vegani jsou v průměru až o 20 kg lehčí než lidé, kteří jedí maso. A na rozdíl od nezdravých módních diet, po kterých se cítíte unavení (a obvykle se vám kila nepodaří dlouho udržet), vám veganství umožní udržet si přebytečný tuk nadobro a mít dostatek energie.

3. Buďte zdravější a šťastnější

Být veganem je skvělé pro vaše zdraví! Podle Akademie pro výživu a dietetiku mají vegani menší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění, rakoviny, cukrovky a vysokého krevního tlaku než lidé, kteří jedí maso. Vegani získávají všechny živiny, které potřebují ke svému zdraví, jako jsou rostlinné bílkoviny, vláknina a minerály, bez všech těch nepříjemných látek v mase, které vás mohou zpomalovat a způsobovat vám nemoci, jako je cholesterol a nasycené živočišné tuky.

4. Veganská jídla jsou chutná

Když se stanete vegany, můžete stále jíst všechna svá oblíbená jídla, včetně hamburgerů, "kuřecích" sendvičů a zmrzliny. Jediný rozdíl? Zbavíte se krutosti a cholesterolu, které jdou ruku v ruce s používáním zvířat k výrobě potravin. S rostoucí poptávkou po veganských potravinách přicházejí společnosti na trh se stále chutnějšími variantami bez masa a mléka, které skvěle chutnají, jsou mnohem zdravější než jejich protějšky ze zvířat a neubližují žádným živým bytostem. O bílkoviny strach nemějte, dopřát si je můžete v adekvátním množství třeba formou vegan proteinu, který seženete v eshopu Fit Day. O své zkušenosti se v rámci této Fit-day recenze pochlubil Radek z Ecoblogu.

5. Maso je nechutné

Maso zvířat je často kontaminováno výkaly, krví a dalšími tělními tekutinami - to vše činí z potravin živočišného původu hlavní zdroj otravy potravinami ve Spojených státech. Vědci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health testovali maso kuřat ze supermarketů a zjistili, že 96 % balení kuřat Tyson bylo kontaminováno kampylobakterem, nebezpečnou bakterií, která každoročně způsobuje 2,4 milionu případů otravy jídlem, což má za následek průjem, křeče, bolesti břicha a horečku.

6. Pomozte nakrmit svět

Konzumace masa neubližuje jen zvířatům, ale i lidem. K chovu hospodářských zvířat jsou potřeba tuny plodin a vody. Ve skutečnosti je potřeba až 13 kilogramů obilí na výrobu pouhé jedné libry zvířecího masa! Všechna tato rostlinná potrava by se dala využít mnohem efektivněji, kdyby ji lidé jedli přímo. Čím více lidí se stane vegany, tím lépe budeme moci nasytit hladové.

7. Zachraňte planetu

Maso není šetrné k životnímu prostředí. Jeho konzumace je ve skutečnosti jednou z nejhorších věcí, které můžete pro Zemi udělat. Produkce masa je nehospodárná a způsobuje obrovské znečištění a tento průmysl je také jednou z největších příčin klimatické krize. Přechod na veganství je v boji proti klimatické krizi účinnější než přechod na "ekologičtější" auto.

8. Dělají to všechny cool hvězdy

Seznam hvězd, které se vyhýbají zvířecímu masu, je v podstatě seznamem nejžhavějších celebrit současnosti. Joaquin Phoenix, Natalie Portman, Lizzo a Alicia Silverstone jsou jen někteří ze slavných veganů, kteří se pravidelně objevují v časopise People.

9. Vypadejte sexy a buďte sexy

Vegani mají obvykle více energie než lidé, kteří jedí maso, což je ideální pro noční dovádění s někým výjimečným. (Pozor: Cholesterol a nasycené živočišné tuky obsažené v mase, vejcích a mléčných "výrobcích" neucpávají jen tepny k vašemu srdci. Časem brání průtoku krve i do dalších životně důležitých orgánů.) Navíc, co je víc sexy než někdo, kdo je nejen sexy, ale také soucitný?

10. Prasata jsou chytřejší, než si myslíte

Ačkoli většina lidí zná prasata, kuřata, ryby a krávy méně než psy a kočky, zvířata používaná k výživě jsou stejně inteligentní a schopná trpět jako zvířata, která s námi sdílejí domovy. Prasata se dokonce mohou naučit hrát videohry.

Publikováno: 11. 12. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Hanka Novotná