Proč je hudba je pro děti tak důležitá? Baví je i rozvíjí

Řada vědeckých studií prokázala, že hudba a cit pro rytmus jsou pro správný vývoj dítěte nesmírně důležité. Mají totiž pozitivní dopad na jeho tvořivost, empatii, psychiku i celkové prožívání. Jedná se přitom o zábavnou činnost, která ratolesti od útlého děti umí zaujmout a mnohdy se tak i následně stane jejich celoživotním koníčkem. Důvodů, proč byste s dětmi měli zpívat a odmala v nich probouzet zájem o muziku i hudební nástroje, je tak hned několik.

Věk je jen číslo

Děti ještě nemusí samostatně chodit ani mluvit, ale na zvukové podněty hojně reagují již odmalička. Když jim pustíte melodickou písničku nebo začnete zpívat, děti se začnou za úsměvu od ucha k uchu vlnit, tleskat do rytmu a nezřídka se připojí i vlastním broukáním. Pokud umíte alespoň trochu hrát na kytaru, můžete se například naučit základní akordy a texty písniček pro děti. Společně si tak s vaším dítkem užijete zábavné odpoledne, a navíc napomůžete jeho rozvoji. A že zpíváte falešně nebo na žádný hudební nástroj hrát neumíte? Nevadí. Můžete použít například tamburínu, bubínek nebo si v krajním případě vypomoci starými pokličkami na hrnce.

Hudba baví, sbližuje i rozvíjí

Na říkanky jako „Paci, paci, pacičky“, „Vařila myšička kašičku“ nebo hopsačku „Takhle jedou páni“ pozitivně reagují i batolata. S přibývajícím věkem navíc můžete svá dítka navíc postupně učit i další písničky pro děti, kdy zábavnou formou rozvíjíte jejich paměť, tvořivost a v neposlední řadě i motorické schopnosti. To zvlášť např. při písničce „Hlava, ramena, ruce“, která kombinuje zpěv a ukazování na jednotlivé části lidského těla. Navíc existují i cizojazyčné verze této písničky; děti tak zpívají, baví se a skvělou formou se učí cizojazyčné pojmy. Když pak chcete děti obdarovat např. u příležitosti Vánoc, narozenin nebo svátku, můžete jim pořídit třeba zpěvník nebo hudební nástroj.

Publikováno: 05. 08. 2019

Kategorie: Praktické rady

Autor: Hanka Novotná