5 rad, aby vaše dítě minula chřipka obloukem

Každý rodič chce pro svou ratolest jen to nejlepší a chce jej co nejlépe ochránit před nástrahami zimy. A zrovna v období podzimu a zimy na děti čeká jedna z těch největších nástrah – chřipka. Přestože úplná prevence chřipky je nereálná, existuje několik rad, které mohou zvýšit šanci, že se vašemu dítku toto nepříjemné onemocnění letos vyhne obloukem.

1. Posílení imunity správnou výživou

Výživa hraje klíčovou roli v obranyschopnosti organismu. Určité vitamíny a minerály mohou posílit imunitní systém a pomoci tělu v boji proti nemocem. Přestože je nejlepší získávat tyto látky z vyvážené stravy, v některých případech mohou být užitečné i doplňky stravy.

Při posílení imunitního systému vám pomohou zejména tyto látky:

 • Vitamín D

Dostatečný přísun vitamínu D je pro dětskou imunitu velmi důležitý, a dokonce může snížit riziko respiračních infekcí.

V létě získáváme vitamín D ze slunce, chladné měsíce jsou tedy pro nás i děti nejkritičtější. Z důvodu nedostatku slunečního záření totiž velká spousta z nás trpí jeho deficitem. A jelikož jeho dostatečné množství často nezískáváme ani ze stravy, je vhodné jej doplňovat suplementy. Na trhu najdete nejen vitamín D v kapslích, ale i kapky pro ty nejmenší.

 • Vitamín C

V podzimním období dbejte na dostatečný přísun ovoce a zeleniny bohaté na vitamín C – např. citrusových plodů, rybízu, papriky či brokolice.

Pokud pro vás v zimním období není lehké sehnat kvalitní čerstvou zeleninu či ovoce, sáhněte po té mražené nebo kvalitních doplňcích stravy. Najdete je ve všech možných formách – v klasických kapslích či tabletách, gumových bonbonech nebo v kapkách či spreji.

 • Zinek

Bohatými zdroji zinku jsou maso, obiloviny, luštěniny a v neposlední řadě také ústřice, které však rozhodně nejsou úplně standardní součástí našeho jídelníčku. A pravdou je, že vaše dítko si „hovězí s čočkou a otrubami” pod pojmem „ideální večeře” asi také nepředstaví. :-) Na suplementaci tohoto důležitého minerálu však nezapomínejte – právě v období podzimu a zimy se vám bude velice hodit. Nejenže podporuje imunitu, ale také může zmírnit délku trvání nemoci.

 • Rybí tuk (omega-3)

Omega-3 mastné kyseliny působí protizánětlivě a pomáhají bojovat proti infekcím. Vyskytují se hlavně v tučných rybách, jako je losos, makrela či sardinky. Ideálně byste je měli mít na talíři 2x–3x týdně. Najdete je ale i v různých semíncích (ve lněných, chia) nebo třeba vlašských ořeších.

Pokud vaše dítě ryby nejí, případně ne tak často, vsaďte na jistotu v podobě rybího oleje či omega-3 kapslí či gumových bonbonů (v dnešní době seženete už i veganské).

„Omega 3 mastné kyseliny jsou považovány za jedny z nejdůležitějších látek, neboť hrají velmi zásadní roli v klíčových procesech organismu. Přesto jsou obecně podhodnocovány a valná většina populace v naší zemi trpí jejich nedostatkem,“ tvrdí PharmDr. Hana Chudobová, lékárnice Vitalpoint lékárny s 30letou praxí.

2. Fyzická aktivita

Fyzická aktivita zvyšuje počet bílých krvinek v těle, což může pomoci tělu lépe bojovat proti infekcím. Děti by měly mít pravidelné sportovní aktivity, ať už je to plavání, běhání, jízda na kole nebo procházka či hraní na hřišti. Důležité je, aby se pohybovaly venku a v přírodě. Odborníci doporučují alespoň 1 hodinu aktivity denně.

Jaké aktivity jsou pro děti nejlepší?

V prvé řadě jsou to ty, které je budou bavit. :-) Pro inspiraci tady máme pár tipů:

 • Plavání – Posiluje svaly a vytrvalost a také podporuje správné dýchání, což může pomoci v prevenci respiračních onemocnění.
 • Běhání – Běh je jednoduchý a efektivní způsob, jak zvýšit srdeční tep a podpořit cirkulaci. Běhání venku, obzvláště v přírodě, navíc může mít pozitivní dopad na psychiku.
 • Jízda na kole – Kromě zlepšení fyzické kondice a koordinace je jízda na kole skvělý způsob, jak prozkoumat okolí a udělat si skvělý výlet.
 • Hraní na hřišti – Dětská hřiště nabízejí mnoho různých možností pro pohyb – houpačky, skluzavky nebo lana na lezení. Každá tato aktivita rozvíjí různé dovednosti a svalové skupiny.


(Zdroj fotky: Fotobanka Freepik)

3. Dostatečný odpočinek

Spánek má mnohem větší význam pro naše tělo než si většina z nás uvědomuje. Nejde jen o „dobití baterek", ale o komplexní proces, během něhož probíhají klíčové regenerační funkce. Pro děti, které jsou v konstantním stadiu růstu a vývoje, je kvalitní spánek absolutně nezbytný, jeho nedostatek totiž může vést i k větší náchylnosti k nemocem. Experti doporučují 9–12 hodin spánku denně dle věku dítěte.

4. Osobní hygiena

Chřipka a mnoho dalších infekčních onemocnění se přenáší hlavně kontaktem, a proto je osobní hygiena základem prevence. Zvláště u dětí, které jsou přirozeně zvídavé a mají tendenci objevovat svět kolem sebe dotykem, je udržování čistoty rukou nezbytné. I odborníci se shodují, že správné mytí rukou je jedním z nejefektivnějších opatření v prevenci infekcí.

Jak naučit děti správné hygienické návyky?

Odpovězte dětem na 2 otázky:

 • PROČ? – Vysvětlete jim, proč je důležité nedotýkat se obličeje, zejména očí, nosu a úst, pokud si neumyly ruce.
 • JAK? – Ukažte jim správnou techniku mytí rukou – vlhké ruce, dostatek mýdla, pečlivě mezi prsty a pod nehty, minimálně 30 sekund, poté dobře opláchnout a osušit. Nezapomeňte ani na metodu kýchání do lokte či kapesníku, která zamezuje šíření kapének vzduchem.

Náš tip:

Nezapomeňte dětem připomenout, že v situacích, kde není k dispozici mýdlo a voda, mohou použít antibakteriální gel. Zdůrazněte však, že gel nenahrazuje mytí rukou s mýdlem a vodou.

5. Omezení kontaktu s nemocnými

Omezení kontaktu s nemocnými může být jednou z největších výzev. Ať už jde o školu, veřejnou dopravu nebo návštěvy rodiny, všude existuje riziko nákazy. Jak ale můžeme co nejlépe chránit naše děti?

 • Naučte je rozpoznat příznaky u jiných – Pokud dítě uvidí, že se u někoho projevují chřipky či nachlazení (kašel, rýma, kýchání), mělo by se snažit udržet bezpečnou vzdálenost.
 • Pozor na spolužáky – Připomeňte dětem, aby nepůjčovaly své školní potřeby nebo hračky kamarádům, pokud jsou zrovna nemocní.
 • Izolace členů domácnosti – Pokud je někdo z domácnosti nemocný, vytvořte pro něj izolovaný prostor (pokud je to možné).
 • Podporujte trávení času s kamarády na čerstvém vzduchu – Venku je větší pravděpodobnost rozptýlení kapének a nižší riziko přenosu infekce než v uzavřených prostorách.
 • Buďte v kontaktu s ostatními rodiči – Buďte v kontaktu se školou a informujte se o případných výskytech nemocí. Komunikujte s ostatními rodiči a sdílejte informace o zdravotním stavu vašich dětí


(Zdroj fotky: Fotobanka Freepik)

Závěrem

Chřipka je nepříjemná nemoc, ale dodržováním těchto rad můžeme výrazně zvýšit šance, že se nám a našim dětem podaří jí úspěšně předejít. 100% prevence neexistuje, pokud tedy vaše dítko onemocní, nevěšte hlavu. :-) Zajistěte mu odpočinek, dostatečný pitný režim, poctivý silný vývar a během pár dní mu bude lépe. :-)

Publikováno: 29. 11. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Ludmila Nováčková