První trimestr dokáže nastávající maminky pěkně potrápit

Stát se matkou je posláním každé ženy. Některé se na těhotenství vysloveně těší a hodlají si užít každičký den „jináče“. Ostatní ženy těhotenství protrpí, a to ať už z důvodu tělesných nevolností nebo je jen tíží stav, že přiberou nějaké to kilo navíc a možná budou patřit mezi ty, kterým se už nepodaří upravit váhu na původní stav. Neklesejte na mysli, devět z deseti nastávajících matek mají obavy, jak zvládnout očekávání narození potomka s noblesou.

Patříte mezi ty, které trochu „tápou“ a bojí se, že něco podcení, nebo se naopak budou ptát lékaře při každé fyziologické změně? Pak přijměte za svého pomocníka internetové fórum pro maminky Modrý koník. Vymazlený projekt komunikace s odborníky, chatu maminek a dokonce i ověřeného bazárku se stane věrným průvodcem, bez kterého se moderní maminka již neobejde.

Modrý Koník odpoví na vše, na co se těhulky bojí zeptat

Modrý koník a jeho dokonale zpracovaný průvodce těhotenstvím týden po týdnu, odpoví na každou zvídavou otázku nastávající maminky. Zejména první trimestr těhotenství dokáže těhulky pěkně potrápit. Proslulý je zejména výskytem častých nevolností, ale stejně tak se mohou objevit problémy, jako je „špinění“ nebo poševní infekce.

Standardně je ale první trimestr vnímán jako vývojový. Po oplodnění vajíčka a vynechání menstruace dochází k vývoji zárodku, během něhož vznikají orgány, vytváří se nervová trubice, obličej i mozek, jenž je z počátku větší než obličejová část a postupně se dělí na tři části.


Na konci třináctého týdne, který uzavírá první třetinu těhotenství, má miminko založeny končetiny, klouby a svaly, formují se pohlavní orgány a začínají fungovat všechny vnitřní orgány. V bříšku vám roste skutečně nový člověk.

První trimestr je tedy z hlediska fyziologie a somatologie tím nejdůležitějším obdobím v celém těhotenství. Žena by se měla předem seznámit, co ji čeká a nemine a jaká rizika je možné očekávat. Mezi 10. a 14. týdnem těhotenství pak lékař provede prvotrimestrální screening, při kterém se zjišťuje, zda miminko netrpí nějakou vývojovou vadou. Standardní vyšetření během každého trimestru je pak ultrazvukové vyšetření.

Publikováno: 05. 07. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Adriana Novotná