Proč vybírat školní batoh nejen podle vzhledu?

Po prodloužených prázdninách se školáci vrátili do lavic a začali opět nosit své školní batohy a tašky. A spolu s nimi se často vrátily také zdravotní problémy, bolavá záda a špatné držení těla.

Proti bolavým zádům

Ano, bolavá záda mají už i děti. Každý den nosí do školy a ze školy mnoho učebnic, sešitů, penál, svačinu, pití a další pomůcky a neřeší, zda to jejich zádům prospívá nebo ne. Dát pozor na zdraví svých dětí musí rodiče, často však nemají ponětí, jak moc může špatný výběr batohu do školy ovlivnit zdraví. Už děti ve věku 6 – 8 let mají špatné držení těla a nekvalitní tašky a batohy ho nelepší, spíše naopak. Při výběru školního batohu bychom tak měli dbát i na jiná kritéria, než je jen vzhled, a zaměřit se především na kvalitu. Na zádech musí batoh dobře sedět a pohodlně se nosit, nikde netahat ani neodstávat, být lehký a neničit záda. A samozřejmě dětem musíme také vysvětlit, že batoh se nosí na obou ramenou a ne jen na jednom, což je nejčastější zlozvyk nejen dětí, ale i dospělých.

Správný výběr

Abychom měli jistotu, že vybíráme opravdu kvalitní a zdravý batoh, musí splňovat určité požadavky. Měl by být anatomicky tvarovaný, s vyztuženými zády, která však perfektně odvětrávají. Když se bude školák na zádech potit, bude mu to nepříjemné a naprosto automaticky si jeden popruh sundá, aby záda mohla dýchat, což je špatně. Nastavitelné a dostatečně široké popruhy se postarají o rozložení váhy a také o to, zda batoh bude dobře sedět nebo viset a tahat svou váhou dozadu. Známe to i jako dospělí, když se balíme na túru, krosnu nebo batoh chceme mít pevně usazené na zádech. Pokud by byly popruhy příliš dlouhé, batoh se bude od zad odklánět a zbytečně zatěžovat záda. Odlehčit zátěž až o 50 % dokáže u školní tašky dobře nastavený bederní pás, který batoh stabilizuje na zádech. Moderní design je samozřejmě také důležitý, aby školák nosil batoh rád a nemusel se za něj před kamarády stydět. Přesto by vzhled neměl být tím prvním a jediným kritériem výběru.

Publikováno: 26. 09. 2020

Kategorie: Nákupní rádce

Autor: Hanka Novotná