Nepodceňujte praní dětského oblečení

Pokožka miminek je mnohem citlivější než dospělých. Některé prameny uvádějí, že je dokonce 3x slabší než dospělá kůže. Může se proto snadno stát, že se podráždí. Proto byste měli věnovat miminkovskému oblečení velkou péči. Na citlivost miminkovské pokožky byste měli myslet ještě před narozením vašeho miminka. Tedy už při pořizování výbavičky. Vždy vybírejte oblečení z bavlny nebo bambusových vláken. Jedná se o přírodní materiály, které nedráždí pokožku, ale i tak musíte dbát na správnou údržbu materiálů. Vzhledem k tomu, kolik oblečků, dupaček, triček, bodýček, mikinek, kalhotek a legínků budete potřebovat, je potřeba s přípravou výbavičky začít s dostatečným předstihem. I když nakupujete oblečení nové, musíte ho vyprat. I v čerstvě nakoupeném oblečení se mohou ukrývat zbytky barev nebo chemikálií z výroby. Vypráním a vyžehlením předejdete nepříjemným vyrážkám, ekzémům nebo alergiím. Pokud se vám nechce nebo se z nějakého důvodu nemůžete přípravám věnovat, pošlete výbavičku do čistírny, kde se vám o ni profesionálové dobře postarají. Vrátí vám ji čistou, vyžehlenou a svěží.

Jak správně prát dětské oblečení?

1. Perte na 40–60 °C

Dětské oblečení nikdy neperte v ruce. Některému oblečení to možná prospěje, ale dětské punčošky a trička mezi ně rozhodně nepatří. Chcete-li oblečení skutečně zbavit všech bakterií, dejte ho do pračky. Dětské oblečení perte zvlášť. Pokud používáte látkové plenky, oddělte od oblečení i ty. V minulosti se všechno navíc vyvářelo, ale to už v dnešní době není třeba. Dětské oblečení stačí prát na 40–60 °C, tím se zbavíte všech choroboplodných zárodků i roztočů. Berte přitom však v potaz i materiál, ze kterého je oblečení vyrobené. Vyvařování si tedy nechte pouze pro dětské látkové pleny.

2. Perte v pracím prášku pro děti

Dětské oblečení je potřeba prát jiném pracím prostředku, než dospělácké oblečení. Dětský prací prášek je mnohem šetrnější a jemnější, proto se podívejte po speciálních pracích prášcích. Často jsou označené jako „sensitive“ nebo „pro citlivou pokožku“. Takové prací prostředky jsou bez parfemace a nehrozí, že z nich děti dostanou ekzém nebo vyrážku. Hodně špinavé oblečení můžete předeprat pomocí žlučového mýdla, které spolehlivě zvládne fleky od příkrmů i proteklé plenky. Mýdlo naneste na mokré oblečení a vetřete ho do látky na špinavém místě, nechte prádlo odmočit, nakonec ho vyperte.

3. Nezapomeňte pořádně máchat

Při praní se usazuje prací prášek na oblečení a běžné máchání si s ním nemusí poradit. Pokud chcete mít jistotu, že v dětském oblečení žádný prášek nezůstane, zapněte máchání ještě jednou.

4. Vynechejte aviváž

Aviváž krásně voní a prádlo změkčuje, jenomže pro dětské oblečení se nehodí. U dětského oblečení pro miminka ji raději úplně vynechejte. Pokud se jí nechcete vzdát úplně, omezte se spíše na oblečení a lůžkoviny starších dětí.

5. Nastartujte žehličku

Žehlička je u dětského oblečení téměř nezbytností. Nemusíte ho žehlit kvůli vzhledu, ale především proto, abyste ho zbavili případných bakterií. Vysoké teploty a pára spolehlivě zbaví oblečení všech mikroorganismů. A navíc – žehlením oblečení krásně změkne, takže pak bude miminko v pohodlí.

Publikováno: 01. 07. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Hanka Novotná