Dobrodružství pro nejmenší aneb 5 tipů pro kempování s dětmi

Vzít potomstvo na dovolenou do luxusního resortu je jedna věc, připravit mu dobrodružný zážitek ve stanu, dobře vybavením karavanu nebo obytném voze pak věc druhá. Obě varianty mají svá nesporná pro i proti. V následujícím článku se zaměříme na tu druhou a v 5 bodech si povíme, na co se při kempování s dětmi zaměřit.

1) Počkejte na 3 roky

Než vašeho synka nebo dceru poprvé vyvezete do kempu, měly by jím být alespoň 3 roky. Ratolesti v tomto věku už přeci jenom trochu spolupracují a lépe tak zvládnou „bojové podmínky“ mimo pohodlí domova.

2) Kempování s dětmi nanečisto

Než si zaplatíte pobyt v kempu a vyrazíte na cestu, vyzkoušejte si kemping nanečisto. Postavte si stan na zahradě (nebo nedaleko od domova) a absolvujte několik nocí ve spacáku. Děti tak dokonale otestujete. Kdyby se objevil nějaký problém, dítě i stan během pár minut sbalíte a přesunete se nocovat dovnitř. Než vyrazíte do opravdové divočiny, nechte karavan prověřit v servisu.

3) Dokonalá příprava

Víc než kdy jindy si řádně nastudujte vybavení kempu a služby dostupné v okolí. Stěžejní je možnost a kvalita stravování, čisté sprchy a toalety, dětské hřiště a nabídka volnočasových aktivit. Zde platí: čím více, tím lépe. Děti v závislosti na věku ocení koupaliště, pískoviště, minigolf, pétanque, volejbal nebo aquazorbing. Rozhodující je i vzdálenost do města s obchody, lékárnou a nemocnicí pro případ „kdyby něco“.

4) Nepodceňte spacák

Mnohé karavany i obytné vozy se dnes již vyrábějí s dětskou sekcí, kde mají děti pohodlnou postel, zázemí pro relax i hraní. V případě stanu – dovoluje-li to jeho velikost – doporučujeme (zejména pro ty nejmenší) pořídit cestovní postýlku. Stejně tak se hodí dětský spacák. Pro děti je klasický spacák moc dlouhý. Není-li jiná možnost, alespoň jej podvažte a tím pádem zkraťte, aby „vaše malé já“ ve spánku nezajíždělo dolů.

5) Vyrazte na kolo

Ať už vyrážíte klasicky pod stan, plánujete hospodařit v obytném voze nebo karavanu, přiberte s sebou kola (nebo si je na místě zapůjčete). Mnoho kempů má již zpravidla přípoj na cyklostezku, což vám umožňuje vyrazit na cyklovýlet bez nutnosti přejíždět nebezpečné úseky na frekventovaných silnicích apod.

Publikováno: 10. 11. 2019

Kategorie: Praktické rady

Autor: Hanka Novotná