5 způsobů, jak předejít křivým zubům u dětí

Dospívání s křivými zuby je těžké. Křivé zuby ovlivňují sebevědomí, ale mohou vést k dalším problémům se zdravím zubů, jako je onemocnění dásní, problémy s mluvením či žvýkáním potravy. Je proto důležité odhalit co nejdříve a začít je řešit. Velkou měrou k tomu, jaké budete mít zuby, přispívá genetika. Nicméně existují způsoby, jak snížit riziko, že bude mít vaše dítě křivé zuby.

Ukončete cucání palce

Jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout křivým zubům, je zabránit neobvyklému tlaku na rostoucí dásně. Cucání palců nebo dudlíků, tlačení jazyka, dlouhé krmení z lahve a další orální kojenecké problémy mohou způsobit, že se zuby a čelisti zkřiví. Odstavení dítěte od dudlíku by mělo snížit riziko, že bude mít křivé zuby nebo vadu skusu.

Začněte se zdravými hygienickými návyky

Špatná dentální hygiena je považována za možnou příčinu křivých zubů. Pokud se u malých dětí vyskytuje onemocnění dásní, může plak a bakterie proniknout do dásní a ovlivnit ještě nevyrostlé dospělé zuby. U zdravých dásní a zubů je větší pravděpodobnost správného vývoje dospělého chrupu. To je jeden z důvodů, proč je tak důležité naučit dítě správným hygienickým návykům už v nízkém věku. Jemné kartáčování dásní, když se zuby začínají prořezávat, je skvělý způsob, jak si vaše dítě zvykne na čištění zubů.

Pozor na mléčné zuby

Když dítě přijde o mléčný zub předčasně, může se stát, že ostatní zuby se posunou. Pokud tedy mléčné zuby začnou padat a druhé se ještě neobjevují, navštivte zubaře, který prohlédne zuby a zjistí, jestli nedošlo k poškození druhých zubů nebo k problémům s čelistmi.

Je to v rodině

S genetikou nic neuděláte, takže pokud máte vy špatně vycentrovaný skus nebo křivé zuby, je velmi pravděpodobné, že to potká i vaše děti. A to i navzdory tomu, že je naučíte, jak se mají o svůj chrup starat. Nicméně tyto návyky mohou pomoci předejít jiným problémům, které mohou křivé zuby způsobit.

Začněte to řešit včas

Věnujte proto pozornost příznakům jako jsou potíže s mluvením, polykáním nebo neobvyklý vzhled obličeje. Když budete příznaky řešit včas, může zubař opravit zuby a srovnat je i bez rovnátek. To je možné zhruba do 10 let věku. Od 12 let však už bude potřeba pro srovnání zubů použít rovnátka. Podle povahy vady zvolí ortodontista způsob léčby a vybere vhodná rovnátka. S největší pravděpodobností se bude jednat o fixní rovnátka s kovovými nebo keramickými zámečky. Když si půjde pro rovnátka váš potomek, můžete zvážit srovnání zubů i u sebe. Na rovnátka totiž není nikdy pozdě. Navíc si můžete zuby rovnat pomocí neviditelných rovnátek Invisalign, o kterých nemusí vůbec nikdo vědět. Léčba vás nebude nijak omezovat a nebudete muset ani příliš často docházet do ordinace. Fólie si odnesete s sebou domů a budete je pravidelně po 14 dnech měnit. Na prohlídky budete docházet jednou za 6 až 8 týdnů. Je to tedy vhodné řešení i pro osoby, které jsou hodně zaměstnané a na časté kontroly u zubaře nemají čas. První změny budou viditelné už poměrně brzy po nasazení léčby. Když budete rovnátka nosit pravidelně a podle pokynů vašeho zubaře, za několik měsíců budete mít zuby v úsměvu krásně vyrovnané.

Publikováno: 07. 07. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Hanka Novotná