Neplodnost stoupá, v kalendáři už má i „svůj“ den

Při pohledu na statistiky člověk nabude dojmu, že založit rodinu dnes není ani zdaleka tak snadné jako v minulosti. A nejde přitom o zvyšující se finanční nároky, jako spíše o pokles schopnosti otěhotnět přirozenou cestou. Počet párů, které jsou nuceny navštívit odborníka, za poslední dvě dekády prudce vzrostl. V České republice jich má potíže se početím zhruba 20 %, na což se snaží upozornit mezinárodní Den neplodnosti (připadá na 6. června).

Obrňte se trpělivostí a trefte se do plodných dní

Zplození dítěte není tak snadné, jak si mnoho párů myslí. Chybí jim trpělivost a často panikaří mnohem dříve, než lze skutečně hovořit o problému zvaném neplodnost. Pravidelný pohlavní styk je bezesporu základ, nicméně klíčovou roli hraje především ovulační cyklus, ke kterému obvykle dochází zhruba dva týdny před menstruací. Vajíčko je schopno oplodnění pouze po dobu cca 24 hodin a spermie v prostředí pochvy přežívají zhruba tři dny před ovulací a několik dní po ní. S ohledem na fakt, že žena může otěhotnět přibližně necelý týden v měsíci, je šance na otěhotnění poměrně nízká.

Cesta k miminku vede přes zdravější životní styl

Ženy moc dobře vědí, že správná životospráva výrazně snižuje potenciální komplikace během těhotenství. Mnohem menší váhu však zdravému životnímu stylu přikládají v době, kdy se o početí potomka teprve snaží. K důležitým faktorům přitom nepatří jen příjem nezbytných vitamínů, minerálů a dalších látek, ale také optimální váha, která jde ruku v ruce s hormonálními procesy. Nadváha či dokonce obezita může zplození dítěte velmi zkomplikovat. Pozitivní vliv na plodnost rodičů samozřejmě nemá ani nadměrná konzumace alkoholu, kouření a další nešvary. V rámci snažení o miminko je jistě vhodné s nezdravými návyky přestat. A konečně stres. Právě ten může pořádně zamíchat kartami a způsobit, že se na testu neobjeví vytoužené dvě čárky ani v případě, že oba z páru dodržují všechna nepsaná pravidla zdravého životního stylu. Snažte se proto zvolnit a zaměřte se i na jiné cíle – užívejte si příjemného milování, na problémy s otěhotněním myslete až po uplynutí minimálně 12 měsíců ode dne začátku snažení. Na umělé oplodnění je tedy skutečně času dost.

Poměr neplodných mužů a žen je stejný

Pokud žena neotěhotní ani po roku nechráněného, pravidelného styku, pak lze skutečně hovořit o neplodnosti a je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Zda páru k vysněnému miminku pomůže darování vajíček, nebo darování spermatu, vyjde najevo až na základě výsledků podrobných vyšetření. Dle statistik je důvodem neplodnost ženy i muže stejná (na obě skupiny připadá 35 % případů). U každého čtvrtého páru je diagnostikován problém na obou stranách a u zbylých 5 % se na příčinu neplodnosti nepřijde.

Publikováno: 30. 05. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Hanka Novotná