Kočárek ano, ale nepřehánět to s ním. Co říkají odborníci z WHO?
Obsah článku:
Nabídka kočárků je neuvěřitelně široká, ale zároveň to „kočíky“ nemají tak snadné jako v minulosti, protože roste obliba šátkování a nošení. Na druhou stranu je praktické kočárek mít, v určitých situacích vyhrává nad šátkem či nosítkem. V žádném případě však není dobré dítko „strčit“ do kočárku a nechat ho tam déle, než je nezbytně nutné. Problematikou se zabývali i odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a vydali určitá doporučení.
Světová zdravotnická organizace aktivně řeší bobtnající problém rostoucí obezity dětí. Podle některých specialistů jsou kořeny již v raném věku, kdy dítka nemají dostatek pohybu. WHO doporučuje, aby děti netrávily v kočárku déle než hodinu denně – a patrně jde především o dobu, po kterou dítě nespí.
Nejde však pouze o dětské kočárky – podle některých odborníků dítě strádá i v případě, kdy je nadměrně pokládáno na lehátka. Například Vanda Schreierová ve své knize Handling a nošení děti upozorňuje, že u miminek, které jsou odkládány až příliš často, dochází k posilování svalových partií, jenž by měly zesílit až později. Následkem toho se pak děti nemohou otočit ze zad na bříško.
Schreierová naopak vyzdvihuje přínos nošení, v rámci kterého na dítě působí mnohem více podnětů. Můžete namítnout, že na podložce či v kočárku lze šikovně umístit hračky pro miminka – ale ani ty, byť rozhodně nejsou na škodu, nejsou tak přínosné jako neustálý pohyb nosící matky.
Na závěr několik doporučení WHO pro děti do 1 roku:
- Kočárek, jídelní židlička a krosna jsou místa, kde by měly malé děti trávit maximálně hodinu denně.
- Na zemi by nejmenší děti měly naopak trávit co nejvíce času.
- Kojenci by měli většinu dne spát (děti od 0-3 měsíců cca 14-17 hodin, od 4-11 měsíců cca 12-16 hodin).
- Fyzická aktivita je žádaná, ale samozřejmě jen v krátkých časových úsecích.
Publikováno: 02. 12. 2021
Kategorie: Praktické rady