Nemoci křečků: vypadávání chlupů

Mezi časté problémy, vyskytující se u křečků, patří taky vypadávání srsti. Co s tím? Důvodů ke ztrátě chlupů může být několik. Důležité je začít důkladnou prohlídkou zvířete. V případě, že křeček má naježenou srst, nebo ta mu dokonce vypadává, zpravidla bývá neklidný, často se drbe. Pokud je kůže na některých místech zarudlá nebo strupovitá, může se jednat o:
  • Kožní plíseň
  • Napadení zákožkou svrabovou
  • Napadení trudníkem tukovým
Vezměte bílý papír a lupu, podržte křečka nad papírem a pročešte mu srst. Pokud má v srsti parazity, vypadnou na povrch papíru. Plíseň bohužel nelze zjistit touto metodou, bude potřeba navštívit veterinární ordinaci. Napadení parazity se většinou vysvětluje buď špatnými životními podmínkami (křeček nemá vyčištěnou klec apod.), nebo naopak přehnanou čistotou – v extrémně čistém prostředí se nemůže vytvořit dostatečně silná imunita. Když jste zjistili o problému, ale nemůžete hned odvézt zvíře k lékaři, je nutné poskytnout mu první pomoc v domácích podmínkách.
  • Dobře vyčistěte klec a použitím speciálního dezinfekčního prostředku. Nejlepší je přestěhovat křečka dočasně do jiné kleci nebo přepravky – může se stát, že i přes vaši snahu nějací paraziti ve starém domku zůstanou.
  • Pročešte křečkovi srst a pokuste se ho uklidnit. Měl by se cítit v bezpečí. Na zarudlá, bolavá a lysá místa aplikujte gel EnteroZOO. Je to veterinární přípravek, který pomáhá při různých druzích onemocnění domácích mazlíčků, včetně těch kožních. EnteroZOO zmírňuje pocit svědění, zároveň gelové částečky navazují na sebe veškeré škodliviny a špínu.
  • Neměli byste se bát toho, že křeček to olíže – gel je zcela bezpečný pro zdraví zvířete, nevstřebává se do těla a odvádí se z něj ven přirozeným způsobem. Aplikace EnteroZOO ovšem nevylučuje návštěvu veterinární ordinace – jen odborník vám dokáže říct přesně příčinu kožního onemocnění.

Publikováno: 30. 05. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Hanka Novotná