Kdy dávat dítěti kapesné a pořídit mu první peněženku?

Kapesné je věčné téma, které řeší nejen rodiče, ale i děti. Kdy je nejlepší doba začít dávat dítěti kapesné a pořídit mu první peněženku? Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná, jde o velmi individuální záležitost. Konečné rozhodnutí záleží na uvážení rodičů.

K čemu slouží kapesné?

Účelem kapesného je naučit děti hospodařit s penězi. Rozvíjí finanční gramotnost, pomáhá poznat hodnotu peněz a učí šetřit. Spořivější děti budou hlídat každou korunu. U jiných dětí se kapesné ani neohřeje. Nechejte je, ať si s penězi hospodaří podle sebe, přestože toho možná občas litují.

Kdy s kapesným začít?

Čas na pravidelné kapesné přichází během prvního stupně. V potaz musíte mimo jiné vzít i přání a potřeby samotného dítěte. Když bude ve třídě jedno z posledních, kdo pravidelné kapesné nedostává, bude na vás tlačit. Nebraňte se tomu a s kapesným začněte, klidně jen s minimální částkou.

Jak často?

Větší částka jednou za měsíc je pro děti větší školou než menší částka každý týden. Pokud je vaše dítě chronický utráceč, přikloňte se aspoň na čas k týdennímu kapesnému, aby tolik netrpělo. Nejdůležitější však je, aby bylo kapesné skutečně pravidelné a vždy k danému dni nebo datu. Ani vy byste nebyli spokojení, kdyby vám výplata jednou přišla hned prvního a příště třeba až dvacátého.

Dětské peněženky

Kdy koupit dítěti první peněženku? Nejpozději tehdy, když začne dostávat pravidelné kapesné, tudíž získá možnost si pravidelně něco kupovat. Vlastnit peněženku může dítě i mnohem dříve, např. aby mělo v čem přinést peníze do školy na pomůcky nebo divadlo. Nabídka dětských peněženek je široká. Mívají veselé vzory a obrázky (jako tyto peněženky s motivy Disney), aby se dětem líbily.

Publikováno: 28. 11. 2019

Kategorie: Praktické rady

Autor: Hanka Novotná