Dá se pracovat i na mateřské/rodičovské dovolené? 3 legální tipy, jak mít příjem a nepřijít o dávky

Je možné vedle mateřské a rodičovské pracovat a být přitom normálně zaměstnána, podnikatelka nebo dohodářka? Co říká zákon a jaké má žena legální možnosti přivydělat si i při dětech a neohrozit přitom dávky, které pobírá? Nebudeme si nic namlouvat, navzdory jistému polepšení není výška mateřské v České republice ohromující. Pokud máte takovou práci, kterou lze provádět i z domova, případně vám stačí jít do ní jen na pár hodin, dokud děťátko vydrží s někým jiným, možnost přivýdělku zřejmě i vy přivítáte. Můžete však vedle pobírání mateřské a rodičovské zároveň i pracovat? Nuže, zde jsou odpovědi:

PRACOVAT MŮŽETE, ALE NE NA STEJNOU SMLOUVU

Nevýhodou zákona o pobírání mateřské je, že nemůžete na jednu smlouvu zároveň pracovat a také z ní i pobírat mateřskou. Proto pokud si chcete nadále udržet práci, měli byste pracovat v jiné firmě, jak děláte do nástupu na mateřskou. Takto pak nevznikají žádné problémy a vy můžete bez omezení horní hranice pobírat peníze z obou stran. Je proto jen na vás, zda si dokážete najít vám vyhovující práci, kterou budete provádět vedle mateřské. V původním zaměstnání nemusíte dávat výpověď a nový pracovní poměr lze uzavřít na dobu určitou, neurčitou, na plnou smlouvu i na dohodu.

Jak to obejít? 3 legální způsoby, jak pracovat na mateřské

Pokud však nechcete měnit zaměstnavatele a vedle mateřské chcete pracovat právě kvůli tomu, že jste na své povinnosti zvyklé a víte si je sladit s domácností, máte pár možností, jak tento zákon legálně obejít. Po nástupu na mateřskou můžete udělat tyto tři kroky: S původním zaměstnavatelem uzavřete novou smlouvu. Tu starou nemusíte rušit, ale nová musí figurovat na jinou pracovní pozici, jak jste byly zaměstnány dosud. Opět může být uzavřena na dobu určitou i neurčitou a nejste omezeny z hlediska příjmů. Plat vám bude běžet v dohodnuté výši podle počtu odpracovaných hodin nebo vašeho výkonu. S původním zaměstnavatelem uzavřete dohodu o provádění práce, ale i ta musí být opět uzavřena na jinou pracovní pozici. Ostatní pravidla platí jako při uzavření klasické smlouvy. Otevřete si živnost, nebo v případě specifických zaměstnání přejdete na svobodné povolání / např. novinářka, umělkyně, práce ve zdravotnictví, advokátka a jiné /. Při svobodném povolání nemusíte navíc platit žádné vstupní poplatky. Do července následujícího roku vám nevzniká ani povinnost placení sociálních odvodů. Můžete v podstatě vykonávat práci pro původní firmu a na původním místě, ale v oficiálních dokladech už bude figurovat vaše jméno jako OSVČ, čili můžete nadále pobírat i mateřské.

OSVČ se omezení netýkají

Pokud podnikáte, pak pro vás žádná omezení neplatí. Také, pokud pracujete na živnost nebo máte svobodné povolání. Vy můžete nadále pracovat a vedle toho i pobírat mateřské. Tato malá výhoda pramení z toho, že podnikatelky nemohou odrazu zavřít třeba obchod nebo výrobu na období, pokud budou na mateřské. Takže v tomto případě může vše probíhat jako dosud a navíc při pobírání mateřské nebudete muset ani platit zdravotní a sociální odvody. Opětovná povinnost vám vzniká až po přechodu na rodičovskou dovolenou. Pokud by však váš příjem nepřesáhl zákonem stanovenou hranici, nemusíte odvody platit nadále.

V případě dohody jsou dávky snížené

Když je žena na mateřské, automaticky za ni platí odvody stát. Čili při vzniku nové smlouvy nemusí tedy platit vaši zaměstnavatelé odvody v plné výši, musí za vás odvádět pouze odvody na úrazové pojištění. Pokud by měl tedy férový přístup a vy odvedete srovnatelnou práci jako před nástupem na mateřskou, mohl by vám váš plat o tuto částku zvýšit.

A co práce na rodičovské?

S přechodem na rodičovskou dovolenou již všechny tyto starosti zanikají. Tam už totiž neplatí žádná omezení a můžete klidně pracovat i na starou smlouvu. Případně, pokud se rozhodnete nastoupit do práce po skončení mateřské, nemusíte řešit žádné nové pracovní dohody a můžete normálně nastoupit na vaše původní místo. Pokud se rozhodnete přivydělat si vedle rodičovské dovolené v jiné firmě, můžete sepsat novou dohodu nebo smlouvu.

ALE !!! Pozor na případnou ztrátu zaměstnání

A následnou nižší dávku v nezaměstnanosti, či další mateřskou. Obezřetné, jak na mateřské, tak i na rodičovské, však buďte v případě, pokud by vám hrozila výpověď a ztráta zaměstnání před mateřské. Výše dávky v nezaměstnanosti se totiž počítá vždy jen za poslední měsíce a výdělky z nich. Čili pokud z některé nové smlouvy dostanete nižší příjem, automaticky se vám sníží i výše dávky v nezaměstnanosti, protože ta se vám v tom případě nepočítá z příjmů před nástupu na mateřskou dovolenou. Při nové práci, ať už na dohodu, brigádu, nebo trvalý pracovní poměr, rovněž pozor nejen na nižší příjem, ale i na to, abyste datumově plynule procházeli v sociální pojišťovně a neměli ani jeden den bez nemocenského pojištění - opět platí, že v případě dávek, nebo další mateřské totiž musíte splňovat 270 dnů nemocenského pojištění bez přerušení jediného dne.

Publikováno: 13. 11. 2019

Kategorie: Praktické rady