Co rodiče potřebují vědět o kratomu: Když se vaše dítě zeptá na rostlinu, o které jste nikdy neslyšeli
- "Tati, víš, co je kratom?"
- Noční googling a tiché nadávání
- Ranní kafe a upřímný rozhovor
- Co se děje ve škole (a co o tom jako rodiče netušíme)
- Příběhy z mé poradenské praxe (trochu upravené pro anonymitu)
- Jak jsme to s Terezou vyřešili (a co z toho plyne pro ostatní rodiče)
- Co bych poradil jiným rodičům
- Kde jsme rok poté
- Varovné signály, na které je třeba dávat pozor
- Od strachu k porozumění
- Kde jsem dnes
Nikdy mě netrénovali, jak reagovat na otázku: "Tati, co je to kratom?" Ale přesně tu jsem loni v autě dostal od své dcery. Jako poradce pro mládež a táta dvou puberťáků jsem si myslel, že jsem připravený na všechno. Nebyl jsem. Tady je můj příběh a co jsem se naučil - pro případ, že by se vás vaše dítě zeptalo na totéž.
"Tati, víš, co je kratom?"
Zrovna jsem vyzvedl Terezu (16) ze školy. Pršelo a ona byla nezvykle tichá. Pak z ničeho nic přišla ta otázka.
"Tati, víš, co je kratom?"
V takových chvílích se mi v hlavě automaticky rozbliká červené světlo. Podobné jako když se mě před dvěma lety ptala na vapování nebo když syn zkoumal, jestli vím, co je to "raw dog". Rodičovský instinkt mi radil křičet: "Kdo ti o tom řekl? S kým se to zase bavíš?!"
Místo toho jsem se zhluboka nadechl. "Proč se ptáš?"
"Martin a jeho kámoši to berou trochu zeleného kratomu před testy. Říkají, že je to nějaká přírodní věc na soustředění."
Martin. Jasně. Ten kluk, co nosí trička s nápisy jako "Legalizujte to" a údajně bydlí sám se starším bráchou. Bezva.
"Upřímně? Vím, že je to nějaká rostlina z Asie, ale detaily si budu muset dohledat," přiznal jsem. "Ty o tom přemýšlíš?"
Pokrčila rameny. "Možná. Prý je to lepší než energiťáky nebo kafe."
Toho večera, když děti spaly, jsem seděl u počítače a zjišťoval, co je to vlastně ten sakramentský kratom. A proč o něm najednou všechny děti vědí, zatímco já jako táta a školní poradce jsem v obraze asi jako pračlověk, když mu ukážete smartphone.
Noční googling a tiché nadávání
První stránka výsledků? Samé obchody, co kratom prodávají. Třeba neonkratom.cz. Skvělé. Je to tedy legální. Že by to bylo tak nevinné?
Druhá stránka: fóra, kde se lidi ptají "Je kratom bezpečný?" a "Jak dlouho trvá, než začne působit?". Méně skvělé.
Třetí stránka: "Odvykání od kratomu", "Abstinenční příznaky", "Může kratom poškodit játra?" Sakra.
Tři hodiny jsem proklikal články, diskusní fóra a pár vědeckých studií (upřímně, těch bylo žalostně málo). V hlavě se mi začal skládat obrázek.
Kratom je strom z Thajska a okolí. Domorodci tam žvýkají jeho listy, aby vydrželi dlouho pracovat. Něco jako když my chlastáme kafe, aby nás to nakoplo.
Jenže kratom není jen o energii. Obsahuje látky, které se vážou na stejné receptory v mozku jako opioidy. V malém množství působí jako stimulant - člověk je čilý, soustředěný, společenský. Ve větším množství má účinky podobné jako léky proti bolesti - uvolnění, úleva, ospalost.
Tady mě polil studený pot. Tereze je 16. Její mozek se pořád vyvíjí. A teď uvažuje o něčem, co působí na mozkové receptory, o kterých já vím prd, ale zní to dost závažně.
Zavolal jsem kamarádovi Petrovi, který dělá na toxikologii.
"Kratom? Jo, vidíme ho čím dál častěji," řekl, když jsem ho vzbudil. "Ne že by to bylo něco strašného, ale rozhodně to není nevinná bylinka, jak to někteří prezentují."
"Můžeš mi to vysvětlit tak, abych to pak dokázal převyprávět teenagerovi? Ideálně tak, aby to nepůsobilo jako přednáška ze zdravovědy, po které všichni usnou."
Petr se zasmál. "Pověz jí, že je to jako auto s posilovačem řízení. V malém množství to pomáhá a usnadňuje jízdu. Ale když toho dáš moc, auto začne zatáčet i když nechceš a nakonec to můžeš přestat ovládat. A teenageři za volantem bez zkušeností občas dají nohu na plyn víc, než chtěli."
Ranní kafe a upřímný rozhovor
Druhý den jsem se probudil s typickým pocitem, který zná každý rodič teenagera - směsicí obav, lásky a naprostého zmatení, jak přežít následující konverzaci.
Tereza seděla u snídaně a scrollovala v telefonu. Postavil jsem před ni hrnek s kakaem a sedl si naproti.
"Tak jsem se díval na ten kratom," začal jsem nenuceně, nebo jsem si to aspoň myslel.
Obrátila oči v sloup. "Proč mám pocit, že teď bude následovat přednáška?"
"Protože mě znáš," usmál jsem se. "Ale zkusím to zkrátit. Zjistil jsem, že to není žádná novinka. V Thajsku to místní používají už stovky let, aby vydrželi dřít na poli. Něco jako naše kafe, jen silnější."
To vzbudilo její zájem. "Takže je to bezpečné?"
"Jako bezpečnější než pervitin? Jo. Bezpečnější než alkohol? Možná. Bezpečné jako voda nebo jablko? Ne."
"Proč ne? Je to přece přírodní."
"Tak za prvé, 'přírodní' neznamená 'bezpečné'. Víš, co je taky přírodní? Jedovaté houby. Tabák. Durman."
"Ok, chápu pointu."
"Za druhé, kratom působí na stejné části mozku jako léky proti bolesti. V malém množství to může zvýšit energii a soustředění. Ve větším množství to funguje jako sedativum. Problém je, že nikdo neví přesně, kolik je 'malé množství' pro tebe konkrétně."
Tereza se zamračila. "Martin říkal, že je to úplně v pohodě. Že to bere před každým velkým testem."
"A jak dlouho to už bere?"
"Nevím, pár měsíců?"
"Zeptej se ho, jestli si myslí, že by teď zvládl test stejně dobře bez toho. Protože takhle fungují návykové látky - nejdřív ti dají něco extra, pak to potřebuješ jen abys fungoval normálně."
Viděl jsem, že to v ní pracuje. Snažila se zachovat poker face, ale znám ji od narození. Ten způsob, jak si okusuje spodní ret, když přemýšlí.
"Takže mi zakazuješ to zkusit?" zeptala se nakonec.
Tohle byla ta chvíle, kterou všichni rodiče znají. Můžete říct "Ano, zakazuji" a prakticky zaručit, že to zkusí. Nebo můžete říct "Ne, je to tvoje volba" a cítit se jako nejhorší rodič na světě, pokud se něco stane.
"Nezakazuju ti to," řekl jsem po chvíli. "Ale prosím tě, abys to nedělala. Ne proto, že bych ti nevěřil, ale protože tvůj mozek se pořád vyvíjí. A tohle je látka, která na něj působí způsobem, který ještě není dobře prozkoumaný."
Co se děje ve škole (a co o tom jako rodiče netušíme)
V následujících týdnech jsem začal ve škole, kde pracuji jako poradce, trochu pátrat. Ne nějaké FBI vyšetřování, spíš jen pozorněji poslouchat. To, co jsem zjistil, mě znepokojilo i pobavilo zároveň.
Skupinka maturantů si říkala "Kratomový klub". Scházeli se před písemkami a míchali si zelený prášek do džusu. "Je to lepší než Red Bull, pane Nováku. Žádný crash potom."
Jeden kluk z druháku mi během sezení řekl: "Viděl jsem video na TikToku, že to pomáhá proti úzkosti, tak jsem to zkusil před prezentací. Bylo mi pak sice trochu blbě, ale neměl jsem trému."
Holka ze třeťáku: "Jako zhubnout se na tom dá, protože pak nemáte vůbec hlad. Ale je to prý blbý pro játra, tak to beru jen před maturitním plesem."
Nejzajímavější bylo, že prakticky nikdo z nich to nepovažoval za drogu nebo něco nebezpečného. Byla to pro ně "přírodní podpora", něco jako když si dáte zázvorový shot na imunitu nebo melatonin na spaní.
Jedna studentka mi dokonce vyprávěla, jak překvapila mámu, která jí našla sáček se zeleným práškem. "Myslela, že je to marihuana nebo co. Když jsem jí řekla, že je to kratom, tak nevěděla, o čem mluvím. Tak jsem jí řekla, že je to jako matcha, jen silnější. A ona na to, že je ráda, že piju zdravé věci."
Teď chápu, jak se museli cítit moji rodiče, když jsem jim v 15 vysvětloval, co je to internet.
Příběhy z mé poradenské praxe (trochu upravené pro anonymitu)
Jako poradce jsem se za poslední rok setkal s několika případy mladých lidí, kteří měli s kratomem problém. Když říkám "problém", nemyslím dramatické předávkování nebo odvykačku. Spíš postupné zjištění, že to, co začalo jako občasná pomůcka, se stalo každodenní nutností.
Tomáš (18) začal užívat kratom před důležitými testy. "Na začátku to bylo super. Dokázal jsem se soustředit čtyři hodiny v kuse. Pak jsem začal potřebovat víc, abych dosáhl stejného efektu. A teď jsem v situaci, kdy to beru každý den, protože když to neberu, jsem roztěkaný a nemůžu se vůbec soustředit."
Klasický případ tolerance a závislosti. Mozek si zvykne na externí stimul a časem přestane produkovat vlastní motivační a soustřeďovací látky v dostatečném množství. Výsledek? Bez kratomu se Tomáš cítil hůř než před tím, než ho vůbec začal brát.
Aneta (17) používala kratom na zvládání sociální úzkosti. Červený druh, který má spíš tlumivé účinky. "Konečně jsem se dokázala bavit s lidmi, nebyla jsem tak nervózní. Ale teď se bez toho bojím jít vůbec mezi lidi. A když se pokusím přestat, mám záchvaty paniky mnohem horší než předtím."
Nejpodivnější případ byl Filip (19), sportovec, který používal kratom po tréninku na bolest svalů. Nevěděl, že to může interagovat s jeho proteinovými doplňky a pre-workout nápoji. Skončil v nemocnici s palpitacemi srdce a zmatený.
"Když jsem řekl doktorovi, co jsem vzal, koukal na mě jako na blázna," vyprávěl mi později. "Nikdy o tom neslyšel. Nakonec to nazvali 'interakcí bylinných doplňků' v propouštěcí zprávě."
Jak jsme to s Terezou vyřešili (a co z toho plyne pro ostatní rodiče)
Po našem rozhovoru u snídaně jsem Terezu nenutil k žádnému slibu nebo přísaze. Místo toho jsem udělal něco, co jsem odkoukal od svého táty - nabídl jsem dohodu.
"Fajn, nebudu ti to zakazovat. Místo toho mám návrh. Než se rozhodneš to vyzkoušet, pojďme najít alternativy, které by ti pomohly se soustředit na testy. A dej mi tři týdny, abych ti je mohl ukázat."
Překvapivě souhlasila. Možná proto, že to nebyl zákaz, nebo možná proto, že pochopila, že mi na ní záleží.
V následujících týdnech jsme vyzkoušeli několik věcí:
Nastavili jsme jí Pomodoro časovač - 25 minut soustředěného učení, 5 minut pauza. Funguje to překvapivě dobře.
Našli jsme studijní skupinu dvou spolužáků, se kterými se pravidelně schází. Sociální závazek je mocná motivace.
Zjistili jsme, že má lehký deficit železa, který může přispívat k její únavě. Začala brát doplňky a jíst více potravin bohatých na železo.
Našli jsme jí lepší místo na učení - ne v jejím pokoji plném rozptýlení, ale v malé místnosti, kterou jsme dřív používali jako komoru.
A nakonec, možná nejdůležitější věc - naučila se rozpoznávat, kdy je její mozek skutečně unavený a potřebuje přestávku, a kdy jen hledá rozptýlení.
Po třech týdnech přišly pololetní testy. Tereza je zvládla s lepšími výsledky než obvykle.
"Tak, potřebuješ teď pořád ten kratom?" zeptal jsem se jí.
"Vlastně o tom pořád přemýšlím," přiznala. "Ale spíš ze zvědavosti než z potřeby. A navíc, Martin s tím přestal."
"Vážně? Proč?"
"Říkal, že bez toho nemohl spát a začal být podrážděný. A taky mu po tom bylo občas špatně od žaludku."
A tak, bez velkého dramatu, tahle kratom krize v naší rodině odezněla. Neříkám, že se k tomu Tereza nikdy nevrátí, nebo že to nikdy nezkusí. Ale přinejmenším teď má víc informací a alternativ.
Co bych poradil jiným rodičům
Pokud jste dočetli až sem, možná jste v podobné situaci. Vaše dítě se buď ptá na kratom, nebo jste zjistili, že ho užívá. Tady je pár věcí, které jsem se naučil a které by vám mohly pomoct:
Nezačínejte s panikou nebo zákazy. Teenageři mají radar na přehánění a moralizování. Jejich automatická reakce bude vaše obavy odmítnout a možná dělat schválně pravý opak.
Informujte se. Nevíte-li, o čem mluvíte, vaše dítě to pozná. Zároveň si přiznejte, co nevíte - je lepší říct "To nevím, ale zjistím to" než se tvářit jako expert.
Zjistěte, co je motivuje. Hledají energii? Úlevu od úzkosti? Způsob, jak se soustředit? Tyto potřeby jsou legitimní, i když způsob jejich řešení nemusí být ideální.
Nabídněte alternativy a pomozte jim je vyzkoušet. Většina teenagerů hledá rychlá řešení, protože nemají trpělivost nebo nevědí, jak jinak postupovat.
Mluvte i s jejich kamarády. Ne výslechy, ale s upřímným zájmem. Často se od nich dozvíte víc než od vlastního dítěte.
Klíčové je, abyste nepředstavovali kratom jako "strašlivou drogu" nebo naopak jako "neškodnou bylinku". Je někde mezi - má potenciální rizika i možné přínosy, jako spousta jiných věcí v životě. Vaším úkolem jako rodiče není rozhodovat za teenagery, ale naučit je, jak činit informovaná rozhodnutí a rozpoznat, kdy jim něco začíná škodit.
Kde jsme rok poté
Je to rok od toho rozhovoru v autě. Tereza je teď v maturitním ročníku a připravuje se na přijímačky na vysokou.
Kratom nakonec nikdy nezkusila, ale ne proto, že bych jí to zakázal. Našla jiné způsoby, jak zvládat stres a soustředění. A když teď v autě nadhodí nějaké téma, které mě zaskočí (naposledy to byl krypto trading), už se tolik neleknu.
Jako poradce pro mládež jsem zahrnul informace o kratomu do našich diskusí o zdraví a rizikových chováních. Bez démonizování, ale s důrazem na kritické myšlení a informované rozhodování.
Tenhle celý zážitek mi připomněl jednu věc - nikdy nebudeme jako rodiče znát všechny nové látky, trendy nebo rizika, se kterými se naše děti mohou setkat. Ale můžeme je naučit, jak přemýšlet o rizicích, jak si ověřovat informace a jak rozeznat, kdy jim něco začíná ubližovat místo pomáhat.
A možná nejdůležitější věc - být tím, za kým mohou přijít s otázkou, i když nás ta otázka vyděsí k smrti.
Marek Novák je poradenský psycholog specializující se na práci s dospívajícími, doktorand v oblasti prevence rizikového chování a táta dvou teenagerů, kteří ho každý den učí, jak málo toho vlastně ví.
Poznámka redakce: Tento článek představuje osobní zkušenost autora a jeho odborný pohled. Přináší praktické informace, nikoli však lékařské doporučení. Pokud máte podezření, že vaše dítě má problém s užíváním jakýchkoli látek, konzultujte situaci s lékařem nebo odborníkem na závislosti.ení?" Tyto otázky pravděpodobně přinesou upřímnější odpovědi než přímé vyšetřování.
Poslouchejte bez odsuzování. I když vás odpovědi mohou znepokojit, udržte klidný tón. Váš cíl je udržet komunikační kanály otevřené, ne je uzavřít reakcí, která by mohla způsobit, že se vaše dítě stáhne.
Sdílejte fakta, ne strach. Teenageři mají radarový systém na detekci přehánění a moralizování. Držte se ověřených faktů a vlastního výzkumu.
Diskutujte o motivaci. Pokud vaše dítě vyjadřuje zájem o kratom nebo přiznává, že ho vyzkoušelo, ptejte se na důvody. Hledá energii? Úlevu od stresu? Způsob, jak se lépe soustředit? Tyto základní potřeby můžete řešit zdravějšími způsoby.
Vysvětlete, jak se činí informovaná rozhodnutí. Teenageři se učí činit vlastní rozhodnutí. Pomozte jim vyvinout kritické myšlení tím, že společně prozkoumáte zdroje, diskutujete o rizicích a prospěchu a zvážíte krátkodobé versus dlouhodobé důsledky.
Varovné signály, na které je třeba dávat pozor
Jako rodiče bychom měli být obezřetní, ale ne paranoidní. Zde jsou některé změny, které by mohly naznačovat, že vaše dítě pravidelně užívá kratom nebo jiné substance:
Náhlé změny v úrovni energie - období neobvyklé hyperaktivity následované extrémní únavou
Nevysvětlitelné výdaje nebo žádosti o peníze
Tajnůstkářství ohledně balíčků nebo zásilek přicházejících poštou
Změny spánkových vzorců nebo chuti k jídlu
Zhoršení školních výsledků nebo ztráta zájmu o dříve oblíbené činnosti
Práškové substance v pokoji, které vypadají jako zelený čaj, ale mají silnější, zemitější vůni
Nové zájmy o "bylinné léky" nebo "přírodní doplňky" bez zjevného důvodu
Od strachu k porozumění
Moje osobní cesta s tématem kratomu mě dovedla od počátečního strachu ("co to moje dcera bere?!") k porozumění a informovanému dialogu.
Když jsem před rokem poprvé slyšel to slovo z Tereziných úst, hned jsem si vyhledal "kratom nebezpečný pro teenagery" a dostal se do spirály rodičovského strachu. Ale čím více jsem se učil a otevřeně mluvil s mladými lidmi, tím lépe jsem chápal komplexnost této otázky.
Kratom není ani zázračná bylina, ani ďábelská droga. Je to substance s potenciálními riziky i přínosy, o které bychom měli mít přesné informace.
Pro nás jako rodiče není cílem vyvolat paniku nebo nálepkovat všechny nové substance jako špatné. Našim cílem by mělo být vybavit naše děti znalostmi a kritickým myšlením, aby mohly činit informovaná rozhodnutí a rozpoznat, kdy se rekreační užívání mění v problematické.
Kde jsem dnes
Rok po tom rozhovoru v autě je Tereza nyní maturantka připravující se na vysokou školu. Máme mnohem otevřenější komunikaci o substancích všeho druhu - od kofeinu po sociální pití alkoholu (kterému se v jejím věku snažím předejít, ale realističtěji se snažím zajistit bezpečné prostředí).
Co se kratomu týče, nakonec se rozhodla ho nevyzkoušet poté, co společně prozkoumala dostupné informace. Ale především se naučila ptát se na věci, o kterých slyší, spíše než je zkoušet jen na základě toho, co říkají vrstevníci.
Jako poradce pro mládež jsem zahrnul informace o kratomu do našich diskusí o zdraví a rizikových chováních. Ne jako strašení, ale jako další příklad toho, jak se informovanost a kritické myšlení stávají klíčovými dovednostmi v době, kdy se nové substance objevují rychleji než spolehlivý výzkum o nich.
Pokud se jako rodič obáváte, že vaše dítě může experimentovat s kratomem nebo jinými substancemi, doporučuji nejprve se zhluboka nadechnout. Pak se zaměřte na budování otevřené komunikace bez odsuzování, v rámci které můžete sdílet fakta, diskutovat o rizicích a pochopit motivace, které stojí za experimentováním.
Nakonec, to nejdůležitější, co můžeme našim dětem dát, není kontrola nad jejich chováním (což je stejně iluze, zvláště u starších teenagerů), ale nástroje k tomu, aby se sami chránili a činili rozhodnutí, za která nebudou později litovat.
Martin Dvořák je poradenský psycholog specializující se na práci s dospívajícími, školitel prevence rizikového chování a otec dvou teenagerů.
Důležité upozornění: Tento článek slouží pouze k informačním účelům a nenahrazuje odbornou radu. Pokud máte obavy, že vaše dítě má problém s užíváním jakýchkoli substancí, konzultujte situaci s lékařem nebo odborníkem na závislosti.
Publikováno: 24. 03. 2025
Kategorie: Zdraví